Návod alebo ako sa mám starať o ľadového medveďa?

1 Stiahneš si appku v GOOGLE Play STORE (funguje zatiaĺ len na ANDROIDe). Registruješ sa, potvrdíš svoj email a už zostaneš prihlásený/á 

2 Začneš sa starať o svojho ľadového medveďa - ako na to?
 
  • A  Vyberieš si svoje týždenné výzvy - vždy aspoň 3. Začíname s tými jednoduchšími, postupne sa budú ťažšie či trošku komplikovanejšie
  • B Budeš získavať body a po splnení výziev sa bude postupne medveďovi zlepšovať jeho životné prostredie.
  • C V knižnici zatiaľ nájdeš info, ktoré budeš potrebovať k svojím výzvam.
  • D V časti PRIDAŤ si vyber zachránené predmety
3 Zanechaj nám svoju spätnú väzbu & vyhraj
 
Tvoj názor je pre nás dôležitý - pretože appka je vo svojej prvotnej fáze, a len vďala tebe a tvojej spätnej väzbe sa bude zlepšovať a rozvíjať.

Prečo sa mám starať o ľadového medveďa?



Po prvé, ľadové medvede sú indikátorom zdravia polárnych ekosystémov, a ich ohrozenie signalizuje širšie environmentálne problémy, ktoré môžu mať globálny dosah, vrátane klimatických zmien, ktoré ovplyvňujú aj Slovensko. Po druhé, ochrana biodiverzity, vrátane druhov na vzdialených miestach, je dôležitá pre udržanie zdravého globálneho ekosystému, ktorý podporuje život na celej planéte. 
Po tretie, environmentálna výchova a povedomie o globálnych problémoch zvyšujú zodpovednosť a angažovanosť ľudí v otázkach ochrany prírody a udržateľného rozvoja. Tým, že sa zaujímame o život ľadových medveďov, prispievame k celosvetovému úsiliu o ochranu našej planéty nielen pre budúce generácie.

Swapka je tu aby ťa inšpirovala a motivovala :)

Žijeme vo svete plnom vecí, predmetov, výrobkov, všemožných materiálov... Blikajúce reklamy nás dennodenne presviedčajú, čo všetko musíme mať nové, o čo všetko predsa nemôžeme prísť!  

A mnohí sme si na to zvykli a považujeme to za úúuúplne normálne. 

Nakupujeme, vyhadzujeme, plníme koše, plníme skládky za našimi mestami. Pohltila nás jednorazovosť, jednoduchosť a do veľkej miery aj bezstarostnosť. Ak je zakúpenie nového lacnejšie a rýchlejšie ako napríklad oprava, voľba býva často jasná. 
To ale potrebujeme zmeniť, pretože týmto spôsobom – veľmi zjednodušene – drahocenné materiály, emisie vypustené na výrobu, obal či ich dopravu – vezmeme – použijeme raz či viackrát a potom ich hodíme „za mesto“. Zdroje našej planéty tak míňame šialenou rýchlosťou. Je potrebné konštatovať, že nimi aj často plytváme.

 Ako sa dajú veci zachrániť? 

Musíme sa to naučiť – t.j. získať tento návyk (tak, ako sme si zvykli na víkendové prechádzky v obchodnom dome). Vieme sa relatívne úspešne naučiť, že: predmety okolo nás sú vyrobené z materiálov, ktorých hodnotu si nedostatočne uvedomujeme, pretože ich predajná cena častokrát absolútne nezohľadňuje, aký dopad na životné prostredie (a ľudí) mala ich výroba či doprava nové nie je vždy lepšie – trendy nefungujú pre nás, ale pre biznis samotný ak niečo naozaj potrebujem použiť, je nevyhnutné to kupovať nové? 

Metodológia

Získať dáta o životnom cykle konkrétnych predmetov je robota na X mesiacov a predmetov je... No jednoducho priveľa. Prizvali sme si teda k spolupráci dámy z konzultačnej spoločnosti Denkstatt Slovensko – Ivu a Moniku. Rešeršovali, kriticky zhodnotili a vybrali relevantné dáta pre uhlíkovú stopu vybraných produktov.
(Swapka neobsahuje kalkuláciu produktových stôp, pretože aktuálne nie je možné presne určiť, ktoré tričko či plyšovú hračku práve vraciaš do obehu :) ).

Vybrali sme teda 12 najčastejšie vymieňaných či zdieľaných produktov u nás v Baterkárni. Tie sme vážili, porovnávali, skúmali ich zloženie a vybrali sme vždy „priemerný predmet priemerného zloženia s priemernou váhou“.

Ako sme prišli na výsledné hodnoty?

O zber dát sa teda postaral tím z renomovanej konzultantskej skupiny Denkstatt, a bol založený na dôveryhodných a odborných zdrojoch, ktoré zahŕňajú odborné články, online zdroje a rôzne publikácie. Pri výbere dôveryhodných zdrojov boli zohľadňované tie, ktoré uvádzajú produktovú uhlíkovú stopu založenú na hodnotení životného cyklu produktov (tzv. Life Cycle Assessment). Údaje boli konfrontované s materiálovými dátami v databanke Ecoinvent 3.8, aby sa overila ich hodnovernosť.

Zdroje pochádzajú z časového rozpätia medzi 2010-2021.
Uhlíková stopa je zaznamenaná v jednotke: kg CO2e.
Prečo v SWAPke zachraňujeme už vyrobené predmety?

Ako ti SWAPka dokáže povedať, koľko CO2e si ušetril/a, keď si predmet zachránil/a.

Zráta ti vybrané vymenené/opravené/zazdieľané či inak zachránené veci (t. j. vrátené do obehu, ktoré neskončili v koši) a ukáže ti, koľko kilogramov skleníkových plynov (tj CO2 ekvivalent) si tým ušetril/a.

Nech ti je Swapka ďalším motivátorom k upevneniu si nového návyku. Veci okolo nás majú nekonečnú hodnotu a my sa ju potrebujeme naučiť vidieť. 

AKO TEDA NA TO? 
  1. Zadáš počet kusov a vložím dáta do tabuľky vo svojom účte stlačením tlačidla „pridať“
  2. Opakujem, pokiaľ je to nevyhnutné :)
  3. Tvorím si nový návyk, lebo vidím, koľko skleníkových plynov (CO2e) sa šetrí tým, že do obehu vraciam ešte využiteľné predmety
  4. Vyberiem si predmet – nepozerám na jeho veľkosť či farbu (aktuálne hodnoty sú spriemerované)
Zopár poznámok na koniec: 

: nezabudni prosím, že v aktuálnej fáze nezáleží na farbe či veľkosti tvojho predmetu
: vybrané boli údaje pre "priemerný" predmet - napr pre "tričko" s priemernou hmotnosťou/veľkosťou a "priemernou" hodnotou jeho uhlíkovej stopy